SOBDEB-Strach.

PPC- wyniki konkursu

Reklamy

Witajcie serdecznie w Sobotowych Debatach, które dziś będą też lekko rozszerzone. A przekonacie się później, o co. DDOB – tam szukaj inspiracji
Ludzie już tak mają, to ich nieodłączna cecha, która obok umiejętności zabijania, bez przyczyny przyrodniczej, stanowi o ich człowieczeństwie. Ta ukrywana przez niektórych emocja, jest tak naprawdę jedną z tych najsilniejszych, które motywują bądź, wręcz przeciwnie, do różnych działań. To małe coś, było przyczyną najwspanialszych wynalazków, ale i wielkich tragedii.

Strach.

Stanowi, jak wspomniałem, nieodłączną część człowieka i go formuje. Każdy z nas, nawet największy chojrak, nawet ja, ma przed czymś obawy lub czegoś, kogoś się boi. I w brew pozorom- nie ma się co wstydzić, jak każdy to ma to, po co. No, ale wiemy wszyscy jak to jest z naszym społeczeństwem. Żyjąc w nim na coś się umówiliśmy, mimo że mnie na tych umowach nie było. Jedną z umów jest właśnie ukrywanie swoich obaw.

A wiem, że nie umieją trzymać się na środkowym polu i albo wybiorą coś po lewej, albo po prawej[…]

Zauważyłem, że ludzie układają się jak puzzle. Takie dość łatwe, wiecie- piętnaście części, żadna filozofia. Akurat, co do strachu, to jest jeszcze łatwiej, bo mimo wielu oryginalnych dla każdej osoby strachów i obaw można zauważyć jeden wspólny dla wszystkich. Ten jednoczęściowy puzzel już nawet nie prosi się o ułożenie, bo od razu po każdym widać.

Widać, że dominującym strachem jest obawa przed nowym i nieznanym wcześniej.

I znowu, to zupełnie normalne i nie ma się, czego wstydzić. Ale jak to ludzie- wiem, że nie umieją trzymać się na środkowym polu i albo wybiorą coś po lewej albo po prawej (i to wcale nie jest polityczna agitacja) i jedno i drugie złe. Skrajności do domena ludzi, bo oni lubią być czegoś pewni, a skrajne poglądy to gwarantują.

Wróćmy do strachu. Ano, więc mamy dwie strony. Tych, którzy zabili się dechami, w obawie przed nowym i tych, którzy popadli w obłęd adoracji tego, co nowe- nie ważne czy złe czy dobre. I cóż ja mogę powiedzieć oprócz tego, że to znowu normalne. Bo jest pewien fakt, wszystko, co ludzie zrobili, robią i będą robić jest normalne. Skoro ludzie stanowią normy to sami są jedną z nich, dlatego nic w tym życiu mnie nie zdziwi, bo wszystko jest normalne. A to czy złe, czy dobre to inna sprawa.Untitled design

Strach przed nowym powodowany jest znowu naturalną cecha ludzi. Przyrodzonym przewidywaniem strat i bólu. Każdy człowiek namawiany bądź stawiany w obliczu nowego, od razu odsuwa się na krok w obawie, że straci coś, co ma teraz albo ta wygodna rzeczywistość zmieni się na inną. Nie wiemy, jaką ale zakładamy, że złą. Ludzie to też egoiści i nie lubią jak jest im niewygodnie lub jak się im coś zabiera. A kiedy widzą coś nowego, czego nie znają, czują zagrożenie zabrania im komfortu stabilności środowiska wokół nich.

Każdy, kto zostanie przedstawiony nowej rzeczywistości czy wyzwaniu analizuje w głowie trzy kwestie. Trzy szablony hipotetycznej straty i bólu.

 1. Strach przed krzywdą fizyczną. To obawa przed tym, że w wyniku nowych działań i warunków środowiska doznamy bólu fizycznego. Tak dzieje się na przykład podczas próby skoku na bungee. Każda osoba o ile robi to pierwszy raz, nie będzie spokojna przez przepełniający ją strach, nie tyle przed bólem, ale przed śmiercią w wyniku zerwania liny czy pęknięcia uprzęży.
 2. Strach przed krzywdą psychiczną czy krzywdą ego. To obawa przed tym, że się skompromitujemy lub wystawimy na pośmiewisko. To uczucie strachu przed tym, że opinia na nasz temat się zmieni. To tak jak ze starymi babciami. Boją się, „ bo co ludzie powiedzą”. I mogę tutaj jasno powiedzieć, że według mnie, jeżeli nie ma obawy przed bólem fizycznym to ta obawa, przed kompromitacją, wygra.
 3. Ostatni to strach przed stratą materialną. I chyba jest to najważniejsza ze wszystkich, ponieważ w dzisiejszych czasach nie mamy za bardzo obawy przed krzywdą fizyczną, czy zmianą zdania o nas, bo możemy szybko zmienić środowisko na nowe. Krzywda materialna jednak to największa, jaka może spotkać dzisiejszego człowieka. Kradzież, utrata pieniędzy, bankructwo – to największe obawy dzisiejszych ludzi. Szczególnie tych, którzy się czegoś dorobili.

Wszystkie te trzy punkty stanowiłyby skuteczny hamulec jakiegokolwiek postępu, ale jesteśmy ludźmi i mamy skomplikowaną budowę. Mimo piętnastu puzzli to każdy z nich jest postrzępiony prawie tak samo i detale stanowią różnicę. Jednym z tych detali jest ciekawość, bez której jak wspomniałem dalej byśmy łupali kamienie.DESSERTS

Mimo to strach czasami wygrywa i według mnie zazwyczaj niepotrzebnie. Za dużo i za długo pozwalamy by nasze instynktowne zachowania nami kierowały i mimo racjonalnych pobudek, powinniśmy czasem spróbować czegoś nowego lub przynajmniej obserwować jak robi to ktoś inny. Czy to strach nr. 1, 2 czy 3 to dzięki ciekawości mamy to, co mamy. Ta komfortowa rzeczywistość kiedyś była nowością, więc dlaczego następna zmiana nie przyniesie ci korzyści?

Przestańmy w końcu patrzeć się za siebie, bo jak widzimy, że to tylko nasz mózg, nasze reakcje- możemy je na chwile zamknąć, wyciszyć i spróbować czegoś z pozoru szalonego, a nóż, to coś pozwoli nam zrozumieć rzeczy, które do tej pory były dla nas ciemnością, której baliśmy się jak niczego innego.

Dodatkowo przezwyciężenie strachu uwolni swoistą falę euforii i myślę, że warto. Zobaczycie wtedy, że nie ma po co się szufladkować i ograniczać. Gdybanie na pusto i ocenianie bez doświadczenia jest po prostu nieefektywne. Spróbuj, potem ocenisz. Albo zrobisz to jeszcze raz albo nigdy więcej.

To by było na tyle. Jak na dzisiaj.

A zapomniałbym!!! Przecież skończyła się pierwsza edycja PASSIONS PROJECT CONTEST i mamy zwycięzców jak mogłem zapomnieć?!
Wygrały dwie dziewczyny. Ich pasje i posty gościnne zachwyciły nie tylko mnie, ale i Dyanę.
Viking – Balet
Gabue – Jeździectwo
Dziewczyny zgłoście się do mnie jak najszybciej. Chcemy się wami pochwalić.

Do zobaczenia

Waszczi

4 myśli na temat “SOBDEB-Strach.”

 1. Wiesz co wydaje mi się, że strach jest potrzebny gdyby nie to nie mielibyśmy zahamowań np. strach przed karą chroni nas w pewnym sensie od przestępstw. Gdyby nie strach przed karą, konsewkencjami byłoby z nami naprawdę kiepsko. Źle, że strach nas spowalnia ale niestety, tak chyba jest i będzie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. masz rację 🙂 to znowu świadczy jacy jesteśmy ludzcy kiedy boimy sie zrobić coś złego tylko dlatego że boimy się kary a nie dlatego że wiemy że nie powinniśmy krzywdzić innych 🙂 miłego wieczoru

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s