Efektywne myślenie- nie boli?

Co wpływa na wasze myślenie? Zdziwicie się, ale to pozornie banalne rzeczy. Są one podświadome i niezauważalne. Czasem nawet te właśnie banały, wpływają na nasze myślenie negatywnie.

Ale patrz, znowu ci pomagam! Oto…

PIĘĆ PORAD EFEKTYWNIEJSZEGO MYŚLENIA

 1. FAKTY

darwin3

10% szans jest odpowiednie 90 % ryzyka? Czy tak? To chyba oczywiste. Niestety, nie jest takie dla naszego kochanego mózgu. Ten wspaniały organ, ma gdzieś logikę, tak… dokładnie. Mózg kieruje się zasadą pierwszeństwa informacji; pierwsze informacje są ważniejsze i wartościowsze od tych, późniejszych. Kiedy więc chcemy być efektywni, w naszych wypowiedziach musimy skrupulatnie ustalać kolejność rzeczy, o których mówimy. Na przykład: zacznijmy rozmowę kwalifikacyjną od naszych mocnych stron, pracodawca uzna je za ważniejsze, od innych zagadnień, poruszanych w rozmowie później.

 1. JEDZENIE

Wiadomo powszechnie, że Polak głodny, Polak zły. I to po części prawda. Kiedy jesteśmy głodni, kierujemy się bardziej żołądkiem, niż logiką i naszą świadomością, która zajęta jest tłumieniem uczucia głodu. To nie jest tak, że mózg leni się, kiedy jesteśmy głodni; no może w pewnym sensie. Ten organ oszczędza, po prostu, energię życiową i zaprzestaje zużywać ją, na dość kosztowne energetycznie, myślenie. Zauważmy, że kiedy jesteśmy głodni, łatwiej jest nam coś wcisnąć, jesteśmy mniej skłonni do sprzeciwu, akceptujemy kłamstwa, których analizować się nam nie chce, bo głód krzyczy!

Picie odpowiednich ilości wody wspomaga myślenie, jak nic innego!
 1. CIĄGŁE NIEZADOWOLENIE

To, co sprawia nam radość, od razu wartościujemy wyżej. Dlatego w stanie kognitywnej lekkości, podejmujemy raczej nielogiczne decyzje i jesteśmy bardziej irracjonalni. To jeden z efektów zażywania niektórych używek, podnoszących hormony euforii. Gorszy nastrój z reguły, pomaga w podejmowaniu bardziej krytycznych i rozsądnych decyzji, rzeczowej oceny.

 1. TO, CO NAS OTACZA

aminotes.tumblr.com

Niespodziewany obraz może zdecydowanie zmienić naszą percepcję. Przykład: wystarczy plakat z pięknie uśmiechniętym bobasem czy postacią, wpatrującą się w nas przy kasie sklepowej, by znacząco obniżyć zachowania prowadzące do oszustwa. Dzieje się tak, dlatego że nasz kochany mózg docenia to, co widzi w danym momencie, nie ważne czy to realne czy nie; to, co dla mózgu obecne, wpływa na nasze decyzje. Dlatego zmiana otoczenia może zmienić także parametry zachowań ludzi. Bo przecież „nikt już nie patrzy się na mnie przy kasie, więc zwinę tego batonika”. Możesz wykorzystać ten efekt i nastawić swój rozum na konkretne zachowania. Kiedy chcesz się skupić, coś zrozumieć, popatrz na obraz osoby, z którą utożsamiasz mądrość czy wiedzę, np. Karola Darwina.

 1. UNIKAJ MILUTKICH

Jeżeli wybieramy pomocnika, kolegę, czy prawnika – nasza „dusza” podejmuje oczywiście ludzką i spontaniczną decyzję – wybiera kogoś, kto jest bardziej sympatyczny. Rozum, później dopiero, jest zmuszony do tego, by uzasadnić nam, dlaczego wybraliśmy tę a nie inną osobę. Czasem jest mu ciężko. Sympatyczny człowiek z reguły wydaje się bardziej odpowiedni. Ale to błędny wniosek i możesz go uniknąć. Określ sobie sztywne kryteria i ramy. Ten, który najlepiej spełnia te ramy, może nie być sympatyczny, ale jest z pewnością najlepszy. Okaże się, że rozum miał rację, zobaczysz.

To dzisiaj na tyle, do zobaczenia już niebawem.

 grafiki – aminotes.tumblr.com


Waszczi

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Efektywne myślenie- nie boli?”

 1. Cześć.
  Całkiem niezły tekst. Z pewnością różne umysły różnie działają i różnie reagują na pewne hasła; mój reaguje szokowo na wpisy, jak ten „Ten wspaniały organ, ma gdzieś logikę”. Czemu? Bo się z nim nie zgadza. Czemu? Bo oznaczałoby to, że albo nikt nigdy nie jest logiczny, albo logika wywodzi się z innego miejsca odpowiedzialnego za nasze działanie (na przykład z… pupy :-)). Rozumiem konieczność stosowania pewnych zabiegów (coś, co jest leitmotywem np. w NLP), ale czasami do drażni.
  Czyli dodałem coś od siebie.
  A teraz ta ważniejsza część: to dobry tekst i dobrze napisany. Życzę Ci ich jak najwięcej (bo między innymi ja takie czytam, a skoro tak, to czasami ktoś zostawi komentarz. A to chyba przydatne.)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s